Стрічка новин

«Нам не потрібна влада заради влади» — Сергій Іващенко в інтерв’ю інтернет-виданню «Коло»

Виборчі комісії офіційно ще не оголосили результатів місцевих виборів у Полтаві, але вже очевидно, що в нас відбудеться другий тур виборів міського голови. У ньому зійдуться місцевий будівельник Сергій Іващенко від партії «Слуга Народу» та відкликаний мер Олександр Мамай, який проміняв свою партію «Совість України» на «За майбутнє». З останньою пов’язують олігарха Ігоря Коломойського. Політична історія Олександра Мамая вже відома, натомість Сергій Іващенко – нова людина в полтавській політиці, тому розмова з ним за підсумками першого туру виборів має особливий інтерес.

– Для себе вже склали враження виборчої кампанії в першому турі? Що найбільше впадало в око?

– Перше – мудрість полтавців, які не купилися на порожні обіцянки й справді прагнуть змін. Коли ми починали кампанію під гаслом «Полтаві потрібні зміни», нам технологи казали, що люди купуються на суцільний популізм. Що зміни – це щось складне й незрозуміле. Не ковбаса по 2,20, не кожному корупціонеру – по кришці, не дельфінарій. Ми намагаємося показувати людям, як воно має бути, а не просто констатуємо факт, що все погано. У цьому сутність «Карти змін» і нашого підходу до визначення та розв’язання проблем у місті.

Друге – пасивність людей, які відверто усуваються від процесу ухвалення рішень. А потім говоритимуть, що влада якось не так діє. Це без претензії до людей. Розумію, що проблема в самій владі, яка повністю дискредитувала себе в очах полтавців. Ми ж і намагаємося ПОКАЗАТИ, як воно має бути по-іншому.
Третє – дивує цінність влади для окремих політиканів, які готові на будь-які жертви, аби утриматися біля цього корита. Для мене немає принципу «мета виправдовує засоби». А для них тільки це правило й працює.
І звісно, суто технічне питання. Організація виборчого процесу, черги на дільницях, підрахунок голосів. Однозначно, так, як було 25 жовтня, – бути не може. Процес потрібно зробити більш контрольованим і простим. Цього разу, коли буде один бюлетень з двома прізвищами, підстав для черг не має бути. І ми це проконтролюємо.

– Які основні порушення фіксували ваші спостерігачі та юристи?

– Різні порушення були. І агітація в день голосування, і підказки на дільницях, і підвезення виборців. Але найцинічніше – це безпосередній підкуп виборців. Людей фіксували просто зі списками і банківськими картками. Питання, чому досі немає карних справ проти організаторів цих схем!?

Також я б відзначив вкидання бюлетенів і ознаки каруселей. Інколи навіть доходило до акробатичних трюків, коли, втікаючи від правоохоронців, ділки перестрибували через паркан.

– Зі стратегією на 2-й тур уже визначилися?

– Наша стратегія – це говорити людям правду і доносити якість майбутніх ЗМІН у Полтаві. Ми в другому турі не будемо вдаватися до популізму чи обіцяти манни небесної чи крупи гречаної. Це не наші методи.
Ми буквально покажемо, що буде в Полтаві й чого точно не буде. Це не про те, як «космічні кораблі будуть борознити сцену Большого театру». А конкретні проблеми за адресами.
Крім того, ми виводитимемо людей з квартир до дільниць. Ми впевнені, що полтавці мудрі та відповідальні. І вони зрозуміють, що зараз від їхнього вибору залежить формат розвитку чи занепаду міста.

– Проти Вас застосували чимало чорних піар-технологій. Чи очікуєте і в другому турі чогось такого? Як будете реагувати?

– «У чому сила? Вона – у правді». Ми діятимемо так. Реагувати на брехню потрібно тільки правдою. Це моє життєве правило.
Чи буде чорний піар проти мене? Навіть не сумніваюся, що щось капосне буде. Чи звертатимемо на це увагу? Ні!
Наша команда веде змістовну дискусію. Ми ініціюватимемо проведення дебатів. Полтавці мають обирати свідомо модель розвитку міста. Думаю, такий формат в інтересах всіх учасників.

– Задоволені результатами партійних виборів? Чи уявляєте собі формат майбутньої коаліції?

– Задоволений чи не задоволений – це не про вибори. Такий вибір полтавців. І з цим ми будемо працювати.

Щодо коаліції. Дивіться, основний момент. Ми не обговорюватимемо формат коаліції довкола посад, схем, бюджетів. Ми обговорюватимемо коаліцію довкола основних ЗМІН. З ким знайдемо спільну мову в цьому контексті – з тими працюватимемо. Нам не потрібна влада заради влади. Нам потрібні зміни. Але… І це головний момент. Ми будуватимемо коаліцію з проукраїнськими політичними силами. Будуватимемо самі, у Полтаві. Для нас важлива думка полтавців, їхнє розуміння потрібних у місті змін. Нам ніхто не нав’язуватиме якогось формату коаліції з Києва, Харкова чи ще звідкись. І в цьому мене підтримують.
І ще один основний момент – ми ініціюватимемо залучення до виконавчої влади представників експертної спільноти та громадянського суспільства. Треба дати їм шанс реалізувати своє бачення розвитку Полтави. Для тих, хто не готовий брати відповідальність, – пропонуватимемо механізми громадського контролю. І почнемо з бюджетного процесу вже найближчим часом – ініціюємо відкриті бюджетні слухання.